ugrás a tartalomra

Az aranyér vizsgálata, diagnózis

Az aranyér vizsgálathoz előkészítés (beöntés, bélmosás, hashajtás) nem szükséges, székletürítés vizsgálat előtt javasolt. A vizsgálat előtti koplalás, ill. éhgyomri állapot nem szükséges. A konzultáció a páciens kikérdezésével kezdődik. A következő kérdésekre mindenképpen számítani lehet: Rendszeres-e a széklete? Véres széklete volt-e…

Proktológiai vizsgálat

Az aranyér vizsgálat minden esetben a végbéltájéki (perianalis) bőrterület megtekintésével kezdődik. A következő elváltozások ismerhetőek fel e terület megtekintésekor: bőrkinövés (skin tag), fissura (végbél repedés), fistula (végbél sipoly), abscessus (tályog), polyp (jó-) vagy rosszindulatú daganat. Ez után következik az ujjal…

Aranyér osztályozása, súlyossága

Aranyér klasszifikációja: A beosztás a csomóknak a nagyságát, és előesésének (prolapsus) súlyosságát osztályozza. Ez a besorolás nem tükrözi szükségszerűen a beteg panaszainak súlyosságát. 1, Az elsőfokú nodusok vérezhetnek, de nincsen egyáltalán prolapsus. 2, A másodfoknál az aranyér prolabálódik nyomásfokozódás (székelés)…

Az aranyeres betegség szövődményei

Gyakran súlyos szövődményei lehetnek az aranyeres csomók kizáródásának, az ún. „aranyér krízis” (fájdalom, duzzanat, gyulladt végbéltáji erek, hőemelkedés vagy láz, elesettség) kialakulása. Ilyen esetben a beteg sürgős proktológiai/sebészeti ellátása szükséges! Gyakoribb szövődménye még a vérzés. Első alkalommal - különösen, ha…

Vissza a tetejére